دانلود سریال خاتون

دانلود سریال خاتون

دانلود سریال ایرانی خاتون با کیفیت عالی و لینک مستقیم

دانلود سریال خاتون
دانلود سریال خاتون قسمت 8 انگار تو واقعا رابین هودی

خاتون از قزوین تا تهران راهی ندارد. اما ایران در اشغال, یعنی خطر در کمین است …

دانلود سریال خاتون قسمت 7 من باید برم تهران

شیرزاد به دنبال خاتون و خاتون در پی آزادی و هر دو گیج و گم, همانند لهستانی‌هایی که هنوز آرام نگرفته‌اند و باید مسیر دیگری را طی می‌کردند …

دانلود سریال خاتون قسمت 6 شیرزاد محاله من رو طلاق بده

شیرزاد به دستور نیروهای ارتش سرخ, خاتون را در زندان نگه داشته است. اما رجب‌اف اصرار دارد که خاتون باید به زندان متفقین تحویل داده شود, مگر…

دانلود سریال خاتون قسمت 5 تیراندازی نکنید

مردم ایران در مقابل اشغال گران شجاعانه ایستادند. خاتون هم که دلش برای ایران می‌تپید, نمی‌توانست با وجود عزادار بودن در سکوت بنشیند و نگاه کند…

دانلود سریال خاتون قسمت 4

عیدت مبارک پسرم:شمال ایران به تصرف نیروهای شوروی درآمد. شیرزاد در بند بود و خاتون مسئولیت خانواده را به دوش می‌کشید…http://upera.shop/ref/80c/bzDHfy6a

دانلود سریال خاتون قسمت 3

پاینده ایران:و ایران در جنگی چند روزه شکست خورد و به اشغال متفقین درآمد. درحالی که بند بند وجود تمام مردم ایران فریاد می‌کشید: پاینده ایران…

دانلود سریال خاتون قسمت 2

ما اعلام بی طرفی کرده بودیم:زندگی خاتون و شیرزاد هم مثل بقیه مردم ایران, درگیر جنگی ناخواسته شد. با اینکه ما اعلام بی‌طرفی کرده بودیم, متفقین نقضش کردند و…

دانلود سریال خاتون قسمت 1

دوم شهریور ۱۳۲۰ گیلان داشت زندگی‌اش را می‌کرد تا رادیو بی‌بی‌سی برنامه قصه‌اش را قطع کرد و گفت: چو فردا برآید بلند آفتاب.

درباره سریال خاتون

خاتون به قلم تینا پاکروان, بر اساس داستان‌های واقعی و با الهام از اشخاص حقیقی همچون بی‌بی‌مریم بختیاری (خاتون) ساخته شده است. داستان در سال ۱۳۲۰ خورشیدی آغاز شده و با محوریت زندگی ایرانیان و برخی شخصیت‌های تأثیرگذار در زمان اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ادامه می‌یابد.

زندگی خاتون بختیاری در ” خاتون ” مرکز توجه و پردازش در این سریال است. زنی جوان که در ایرانی که درزمان ظهور پهلوی اول (زمانی که کشور در کشاکش گذر از سنت به مدرنیته است) میل به پیشرفت دارد. در جامعه‌ای که هنوز سنت‌ها و مناسبات مرد سالانه وجود دارد. مناسباتی که شیرزاد ملک, همسر خاتون, نیز همچنان گرفتار آن است اما تلاش می‌کند که رفتارش متفاوت با رفتار پدرش باشد و در مواجهه با خاتون, مدرن و متمدنانه ظاهر شود.

ایران در خلال جنگ جهانی دوم, یکی از حساس‌ترین و دراماتیک‌ترین دوره‌های تاریخی خود را طی کرده است اما متأسفانه در سینما و تلویزیون, کمتر به این برهه از تاریخ پرداخته شده است. دایی جان ناپلئون, ساخته ماندگار ناصر تقوایی تنها سریالی است که حضور نیروهای انگلیسی در ایران را در حاشیه خود روایت می‌کند. بعد از انقلاب نیز, مدار صفر درجه و در چشم باد از معدود مجموعه‌هایی بودند که در این زمان تاریخی روایت شدند. اما حالا خاتون, محور اصلی قصه خود را اشغال ایران توسط متفقین قرار داده است.

مهم‌ترین ویژگی خاتون این است که هیچ عجله و شتابزدگی برای روایت داستانش ندارد. قسمت نخست این مجموعه تنها به معرفی شخصیت‌ها و نوع نگاه آنها به جامعه اختصاص داشت. در قسمت‌های بعدی نیز داستان کاملاً به شکل سر راست و عاری از شاخ و برگ‌های اضافی روایت می‌شود. پاکروان برای ایجاد تعلیق و نگه داشتن مخاطب, به روایت خرده داستان‌های بی‌ربط و شلوغ کردن قصه, چنگ نینداخته است بلکه باید یکی از دلایل محبوبیت این سریال در همین نوع روایت ساده و مستقیم آن جستجو کرد.

هرچند باید قسمت‌های بیشتری از خاتون منتشر شود تا بتوان درباره کیفیت آن با قطعیت اظهار نظر کرد اما با همین چند قسمت منتشر شده می‌توان فهمید که با روایتی صادقانه و به دور از قضاوت و شعارزدگی از ایران و مردمانش در سال ۱۳۲۰ مواجه هستیم. اتفاقی که کمتر در مجموعه‌های تاریخی دیده می‌شود و اکثراً آمیخته به تحریف مصادره به مطلوب هستند.

دو شخصیت اصلی سریال, خاتون و همسرش شیرزاد, شخصیت‌های چند بعدی برای مخاطب هستند و کارگردان از نمایش آنها به شکل سفید و سیاه مطلق, پرهیز کرده است. شیرزاد با آن که فردی نظامی است و روحیات خشک و جدی هم دارد اما به طور کامل منفی نیست و عشق او به خاتون از این نظامی یک شخصیت خاکستری می‌سازد. خاتون نیز به عنوان یک زن جسور و آزادی طلب که اهدافش برایش در اولویت هستند به طور تمام و کمال, مثبت تصویر نمی‌شود و خودخواهی و گاهی انفعالش از او شخصیتی متمایز می‌کند.

یکی از ویژگی‌های مثبت پاکروان, کار کردن با فیلمسازان برجسته‌ای همچون بهرام بیضایی و مسعود کیمیایی است که باعث شده تا رد پای آن را در خلق دیالوگ‌های سرزنده و موقعیت‌های پویا و درست, مشاهده کرد. مانیفست‌های وطن‌پرستانه در کتابفروشی و دیالوگ‌های مابین خاتون و شیرزاد پیرامون انتخاب نام دخترشان از جمله این دیالوگ‌های درست و منحصر به فرد است.

در خاتون با زنانی شجاع, جسور و آزادی طلب رو به رو هستیم که قرار است در ادامه هر کدام از آنها ماجرایی را رقم بزنند. به غیر از خاتون, پروین و فهیمه اکبر نیز از جمله این زنان هستند تأثیر آنها در قصه, در هر قسمت پررنگ‌تر می‌شود.

خاتون یک سریال تاریخی در کنار روایتی درام و عاشقانه, به دور از حب و بغض‌های رایج و با نگاهی بی طرف است که قصد دارد داستانش را در کمال صداقت و صراحت بازگو کند. در ادامه باید دید این سریال می‌تواند طراوت اولیه خود را همچنان حفظ کند یا خیر.

عکس ها و تصاویر دید سریال خاتون

سریال خاتون

دانلود سریال خاتون

 

معرفی سریال خاتون

فیلم های مشابه

دیدگاه کاربران